Baňkování, Gua-sha
Baňkování i Gua-sha mají základ ve starověké medicíně a slouží k ošetření bolestí a poruch v pohybovém aparátu i orgánových systémech. Patří mezi terapie regulační, podporují tedy v těle proudění krve, lymfy a energie.
Účinky
-aktivace vnitřních léčivých sil organismu, zlepšení spolupráce orgánových systémů, např. zlepšení peristaltiky, motility trávicího traktu, vstřebávání živin, dechových funkcí či poruch v dýchacích cestách a j.
-stimulace krevního a lymfatického oběhu
-lokální zvýšení průtoku krve a tím i teploty v kůži a svalech, což vede ke zrychlení metabolismu v kůži, podpoře léčivých procesů a lepšímu přísunu živin do tkání
-zlepšení činnosti potních a mazových žlaz,
-protažení podkožního vaziva a odstranění spasmů s pozitivním vlivem na pohyblivost tkání i celých segmentů
-zvýšení sekrece synoviální tekutiny v kloubech
-ovlivnění organismu skrze stimulaci nervových zakončení
1. Baňkování
je ošetření pomocí nádobek z různého materiálu, přikládaných na kůži. Vytvořením podtlaku dojde k jejich přisátí a následnému účinku.
Přikládají se na přesná místa (např. reflexní zóny na těle i nohách, akupunkturní body, bolestivá místa různého původu aj.), nebo slouží ke klouzavému ošetření větších zón či bolestivých ploch.
Ve své praxi používám plastové baňky šesti různých rozměrů, jejichž užití je proto velmi variabilní, jsou bezpečné a lze u nich dobře dávkovat sílu přisátí na kůži.
Co byste měli vědět
Po baňkování mohou zůstat na kůži kruhové okrsky se změněnou barvou kůže, od jemně růžové až po temně fialovou, případně s malými puchýřky. Je to normální chování tkání, jen do jisté míry závislé na době a síle přisátí. Nejdůležitější pro intenzitu reakce je stav Vašeho organismu, neboť baňka svým působením táhne k povrchu těla toxiny, čistí krev a reguluje proudění. Stopy mizí v řádu hodin až dnů podle rychlosti čištění a úpravy vnitřního stavu. Další aplikace baněk na stejné místo se doporučuje po úplném vymizení stop.
Po baňkování je doporučeno se asi osm hodin nesprchovat a nekoupat, dva dny nechodit plavat. Baňka otevírá bránu pro vniknutí vlhkosti a chladu do těla. Proto je dobré spíše pít teplé tekutiny a jíst teplé jídlo (raději málo kořeněné a netučné), vyvarovat se zimy a průvanu. Tím můžete sami podpořit účinek terapie.
Velmi stručná historie
Baňkování je terapie stará více než 5000 let. Baňky byly využívány k léčbě jak ve starověké Číně, tak v Egyptě, Indii, Mexiku, Řecku, Íránu, Rusku, Polsku nebo Španělsku. Nejdříve byly zřejmě používány zvířecí rohy, později bambus, keramika, měď a sklo. Dnes dokonce plast a guma.
Aplikace baněk se děla buďto krvavě (k vysávání krve či hnisu, hadího uštknutí, k pouštění žilou ap.) nebo bez porušení kůže (např. Řekové pomocí podtlaku baňky napravovali i dislokované obratle).
Baňkování náleželo převážně do rukou lékařů, velkými zastánci byli např. Hippokrates a Galén. Až později význam léčby baňkami klesal a převzali jej jiní zdravotníci, léčitelé, lazebníci, maséři.
Dnešní léčebné vstupy u nás jsou převážně nekrvavé, protože je všem profesím kromě lékařů zákonem zakázáno porušení integrity kůže.
2. Gua-sha
je poškrabování kůže malou destičkou z různých materiálů. Jeden z překladů Gua-sha zní "seškrábat všechno špatné". Jde tedy o podobný princip jako u baňkování. Pracuje se jednosměrným škrábáním na rozsáhlejších okrscích těla, odpadá tedy precizní lokalizace bodů či zón, a přesto jde i zde o výtečný léčebný vstup do celého organismu.
Také po tomto ošetření zůstávají na kůži stopy ve formě zčervenání až podlitin, vždy v závislosti na stavu organismu. I ty během několika dnů mizí, a pak je teprve žádoucí další opakování.
Gua-sha je vhodná též v kombinaci s aplikací baněk.